Ayşe Gencer

Müzisyen bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Ayşe Gencer, doğduğundan beri evde klasik ve cazdan başka müzik duymadığını ve sözlerini anlamasa da caz müziğindeki hüzünlü ve içine işleyen tınıları çok küçük yaşlarda duyarak mutlu hissettiğini söylüyor. İlk piyano derslerini babaannesinden alan sanatçı, TRT İstanbul Radyo’sunun açtığı hafif batı müziği vokal yarışmasını kazanarak sanat hayatına adım attı. Bodrum Jazz Now adlı kulüpte, piyanoda Tuna Ötenel, kontrbas da Nezih Yeşilnil ve davulda Cankut Özgülle caz söylemeye başladı.

Kendisini her daim motive etmiş ve cesaretlendirmiş olan değerli müzisyen Erol Pekcan’ın önemi Ayşe Gencer için çok büyük. Ayşe Gencer, 1986′da trompet sanatçısı İmer Demirer ile tanıştı ve 1988′de kendisiyle evlenerek hayatlarını ve müzik çalışmalarını birleştirdiler. Sanatçı birçok yerli ve uluslararası caz festivalinde, kültür ve sanat etkinliklerinde bulunmuştur. Akbank Caz Festivali, Yapı Kredi Caz Festivali, Antalya Caz Festivali, Bodrum Caz Festivali, Alanya Caz Günleri, TRT Caz Orkestrası ile çeşitli konserler, İstanbul Klarnet Korosu ile konserler, Borusan Kültür ve Sanat Etkinlikleri, Ankara Türk Amerikan Kültür Derneği Caz & Blues Festivali, Ankara Caz festivali gibi etkinlikler bunlardan başlıcalarıdır.

Babajım stüdyolarında yapılan ve 10 parçadan oluşan albümün kayıtlarını Can Aykal üstlendi. Düzenlemeleri ise Gencer’in eşi ve albümde trompet’i üstelenen İmer Demirer yaptı. Uzun süren miks ve mastering işlemleri ardından “Ayşe Gencer/ But Beautiful” ortaya çıktı ve albüm Mart ayı ortasında Aisha Records tarafından yayınlandı.

web sitesi: http://www.aysegencer.com